پیشگیری از سینوزیت به کمک باکتری بینی
0 - 0
21 بهمن 99     119 بازدید
پیشگیری از سینوزیت به کمک باکتری بینی

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که یک گونه باکتری که در بینی در حال زندگی است به پیشگیری از التهاب دردناک و مزمن سینوزیت کمک می‌کند. این کشف می‌تواند به ابداع یک اسپری پروبیوتیک بینی برای درمان این بیماری منجر شود.  
اکنون، مطالعه‌ای که در مجله Cell Reports منتشر شده است، نشان می‌دهد که گونه ای از لاکتوباسیلوس که با زندگی در بینی سازگار است، می‌تواند از ابتلا به «رینوسینوزیت مزمن» پیشگیری کند.  رینوسینوزیت مزمن یک بیماری شایع  بینی و سینوس‌ها است که علل موضعی ایجاد کننده‌ی آن عبارتند از آلرژنهای تنفسی مثل گرد و غبار درون خانه و کپک ها، گرده درختان، گرده چمن و علف هرز. انسداد بینی، ترشح بینی (قدامی/خلفی بینی)  و نیز احساس درد و فشار در صورت و کاهش یا عدم بویایی از علائم ابتلا به رینوسینوزیت مزمن هستند.  
پژوهشگران با استفاده از روش‌های توالی‌یابی ژنتیکی متوجه شدند که  افراد سالم در برخی از قسمت‌های بینی خود تا ۱۰ برابرلاکتوباسیل بیشتری دارند. محققان سپس انواع باکتری‌ها را که فقط در افراد سالم یافت می شدند شناسایی کردند.
این مطالعه نشان داد که یک زیر مجموعه باکتری‌های لاکتوباسیلوس به نام L. casei AMBR۲  به ویژه برای زندگی در بینی سازگار هستند. باکتری L. Casei AMBR۲ دارای مشخصات ژنتیکی منحصر به فردی است که آنها قادر می سازد در مقابل مقادیر بالای اکسیژن موجود در بینی زنده بمانند.
سپس محققان در محیط آزمایشگاه L. Casei AMBR۲ را با سلول‌های اپیتلیال از دستگاه تنفسی فوقانی، به همراه پاتوژن‌های خاصی که به طور معمول این قسمت از بدن را آلوده می کنند، رشد دادند. آنها متوجه شدند که این باکتری نه تنها مانع رشد این پاتوژن‌ها شد بلکه واکنش التهابی این سلول‌ها را نیز کاهش داد. نتایج این مطالعه می تواند به ابداع یک اسپری پروبیوتیک بینی منجر شود که سینوزیت مزمن را درمان می کند

https://iums.ac.ir

صفحه مناسب چاپ
دیدگاه کاربران در مورد این مقاله
یک دیدگاه جدید ثبت کنید :